Par Eiropas gastronomijas reģionu

2017.gadā Rīgas-Gaujas reģions kļūs par Eiropas gastronomijas reģionu. Sadarbojoties Rīgai, Siguldai, Cēsīm un Valmierai, radīts īpašs koncepts “Ar dabu šķīvī” reģiona gastronomijas daudzveidības iepazīšanai.

Līdzās Rīgas-Gaujas reģionam titulu ieguvusi arī Orhūsa un centrālā Dānija, kā arī Lombardijas reģions Itālijā. Kustības “Eiropas gastronomijas reģioni” mērķis ir apvienot dažādus Eiropas reģionus, kuros vietējais ēdiens ir daļa no kultūras un vēstures, un kopīgiem spēkiem sekmēt gastronomijas tradīciju un ēdienu dažādības saglabāšanos.

“Eiropas gastronomijas reģiona” pasākumu programmu Rīgas-Gaujas reģionā veido tūrisma nozare, iesaistot labākos restorānu šefpavārus, lauku saimniecības, tirgotājus un kultūras un mākslas notikumu organizatorus. Par godu gastronomijas gadam tiek radīti gan jauni notikumi un reģiona apceļošanas maršruti, gan arī jau labi zināmajos pasākumos īpaši izcelta gastronomijas tēma.

Latvijas virtuvei un gastronomijas tradīcijām bija raksturīga viena iezīme - teju visu, kas nonāca uz mūsu galda, varēja ieraudzīt turpat aiz loga. Bērzu sulas pavasarī ļāva izskalot no kauliem ziemas nogurumu un sārņus, zālītes pļavā noderēja kā garšvielas vai mājas aptieciņas tējas. Meži gādāja par medījumu, sēnēm un ogām, upes, ezeri un jūra – par zivīm.

Šīs senās tradīcijas nav zudušas arī mūsdienās. Savvaļas veltes ne vien bagātina pašu mājinieku maltītes, bet arvien biežāk ir sastopamas labāko restorānu ēdienkartēs. Turklāt ēšanas pieredzi unikālu padara no dabas materiāliem – koka, māla, akmens, stikla – darināti trauki. Šo visu mēs vēlamies parādīt pasaulei 2017.gadā, kad Rīgas-Gaujas reģions būs “Eiropas gastronomijas reģions”. 

Partners